wtorek, 30 października 2012

Pinokiów 2-ch



  Po ostatniej sesji rady miasta , nie omieszkał swych propozycji, co do podniesienia podatków, ponownie uzasadniać Piotr Niedźwiecki wtórując zresztą bezkrytycznie,  guru prawnemu urzędu, Dariuszowi  Juszczakowi. Wielokrotnie na tym blogu pisaliśmy, że aby zabierać głos trzeba wiedzieć o czym się mówi. Jakie więc jest to nowe uzasadnienie podwyżki podatku ? Otóż ... ewentualną obniżką należnej miastu subwencji wyrównawczej. Próba robienia idiotów z mieszkańców naszego miasta prawdopodobnie osiągnęła zenit. Ale do rzeczy.
 Oto definicja subwencji ogólnej i wyrównawczej : Subwencja ogólna dla gminy składa się z części wyrównawczej, równoważącej i oświatowej: część wyrównawcza- składa się z sumy kwoty podstawowej i uzupełniającej. Kwotę podstawową otrzymać  może  gmina, w której wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w gminie- „wskaźnik – G”, jest mniejszy niż 92% wskaźnika dochodu podatkowego dla wszystkich gmin, w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Przy czym wskaźnik „G” obliczony jest poprzez podzielenie kwoty dochodów podatkowych danej gminy za rok poprzedzający rok bazowy przez liczbę mieszkańców gminy.
  Z komentarzy wyżej wymienionych panów w TV Centrum, należałoby wysnuć więc wniosek, że czym więcej zbierzemy od mieszkańców, tym miasto będzie  biedniejsze i tym więcej nam dopłacą.
  Czy to nie ociera się o absurd ?  Po raz kolejny okazało się że matematyka to wyjątkowo słaba strona Niedźwieckiego. Czy kiedykolwiek zwiększając licznik i zmniejszając lub pozostawiając bez zmian mianownik , udało się uzyskać mniejszy iloraz ? ( dla Niedźwieckiego : wynik dzielenia to iloraz, licznik to to nad kreską , a mianownik to to pod kreską).  A jeśli chodzi o poziom  innego ilorazu ? Ale to niech ocenią mieszkańcy Zduńskiej Woli.

Max Weber 

niedziela, 28 października 2012

Postawa obywatelska


Postawa obywatelska odnosi się do podejmowania wspólnych działań aby zrealizować cele jakim jest dobro wspólne danej społeczności oraz decydowanie w sprawach, dla niej istotnych. Autonomiczne i wolne jednostki zrzeszają się aby podejmować decyzje i działania które maja zapewnić optymalna realizację interesów wszystkich obywateli. Jednostki wykazujące postawę obywatelska są gotowe do przyjęcia odpowiedzialności za dana społeczność, a także do udzielania wsparcia pozostałym członkom i poświęcenia w imię dobra wspólnego. Szczególnie dobre warunki do rozwoju takiej postawy stwarza społeczność lokalna.

Do rzeczy: 
25 października odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Tematyka różnorodna, m.in. kilka zmian w budżecie, zmiana zasad wynajmowania lokali mieszkalnych, informacja o realizacji zadań oświatowych miasta w ubiegłym roku szkolnym, połączenie Domu Kultury i Biblioteki Publicznej i najważniejsze – podwyżki podatków. Podatków od nieruchomości i od środków transportu. Temat podwyżek przedyskutowaliśmy zarówno na spotkaniu koła PO,  jak i w klubie radnych. Nikt nie miał wątpliwości, że podatków nie należy podwyższać. Czasy są trudne. I dla mieszkańców i dla lokalnych firm. Zamiast im pomóc, chce ich się dodatkowo obciążyć. Nie przekonało nas twierdzenie zawarte w uzasadnieniu do uchwały, że pieniądze z podwyżek są potrzebne na wypłaty na nauczycieli (twierdzenie nieprawdziwe, bo na sesji okazało się, że środki zarezerwowane na ten cel w budżecie są wystarczające) i na inwestycje infrastrukturalne (tym samym argumentem przekonywał nas Pan Prezydent przy zeszłorocznych podwyżkach, ale jakoś nie doczekaliśmy się obiecywanych inwestycji, m.in. nadbudowy w szkole przy Wodnej,  przebudowy ulicy Zielonej, czy przedszkola na os. Południe). Na co w takim razie mają się składać Zduńskowolanie?  Nie mieliśmy wątpliwości, że na Ratusz! To studnia bez dna. Rewitalizacja centrum miała na początku kosztować niewiele ponad 20 mln zł, prawdopodobnie będzie kosztowała 2 x tyle. Myślicie, że Zduńskowolanie wyznaczyliby sobie realizację takiego celu w czasach kryzysu? Tylko, kto zapytał Zduńskowolan czego chcą? 
Zdecydowaliśmy, że zagłosujemy przeciw podwyżkom. Mieliśmy nadzieję, że nie będziemy odosobnieni. Że radni będą mieć świadomość , czego oczekują od nich w tej sprawie mieszkańcy, że wezmą odpowiedzialność za ich dobro, że zapomną o własnym uwikłaniu i zagłosują tak jakby byli wolni. 
Jaki był tego finał? Podwyżki zostały wprowadzone. Niestety większość radnych nie opowiedziała się po stronie mieszkańców. Jak myślicie, czy Ci, co głosowali za podwyżkami wykazali się postawą obywatelską?

                                                                                                             Hanna   Iwaniuk

piątek, 26 października 2012

"Słuszną linię ma ... "

   Jak daleko może posunąć się arogancja władzy ? Okazuje się że bardzo daleko ! Przykład Zduńskiej Woli jest tego najlepszym dowodem. Rozpoczęta ogromna, jak na warunki naszego miasta inwestycja, zaczyna właśnie odkrywać drugie dno. Oto jesteśmy świadkami bagna, którego smród już nawet nie ukrywają ci co je stworzyli, a to śmiem twierdzić dopiero początek.
  We wpisie z dnia 23.06.2012 pt. „ Pan Tadeusz wg Forum”, zasygnalizowaliśmy problem  zupełnie „przypadkowego” wspierania swoich przy budowie ratusza, w kilka tygodni później pisaliśmy o jedynym słusznym, możliwym konserwatorze zieleni ( także tej znajdującej się na Pl. Wolności), następnie w dniu 30.08.2012 roku w tekście pt. ”Turniej zakłamania” napisaliśmy o jedynym możliwym i słusznym  wyborze inspektora budowlanego. Dziś okazuje się, że kolejnym beneficjentem kasy przeznaczonej na budowę ratusza jest Marek Trzciński ! Jedyny możliwy i słuszny dostawca okien!
  A żeby ci wszyscy panowie mogli spać spokojnie  i nie musieli obawiać się braku kasy, wpadli na pomysł abyśmy wszyscy, w postaci podniesionych podatków, dorzucili nieco na ich potrzeby. Na ostatniej sesji za podniesieniem podatków były następujące klubu: FORUM, 3P  , radni min. Platformy Obywatelskiej głosowali przeciw ( przeciw było 9 radnych, za 12 )
    Czy pamiętacie państwo cytowany na naszym blogu fragment pewnego pisma podpisanego - MT. Jeśli nie, pozwolę sobie go przypomnieć: „ Promocja FORUM – zawsze ciepło jak o ludziach na których można liczyć … ”
Marek: Powiedz mi po co jest ten miś?
Piotr: Właśnie, po co?
Marek: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
Piotr: Protokół zniszczenia...
Marek: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Dla członków FORUM, za gratis, mam propozycję hymnu:
Ja mam zdrowe twarde ręce
A ja plecy mocne, zdrowe
A więc bracia jak najprędzej
Zaczynajmy przebudowę.

Max Weber

wtorek, 23 października 2012

Żaba zakumkała


    Nie mięło aż tak dużo czasu od naszego wpisu pt. "Czyja jest ta Żaba ?" ( odsyłam do wpisu  z 29.06.2012 r.)  , a słowo ciałem się staje. Będziemy mieli wyższe podatki ! W czasie kryzysu, który dotknął wielu mieszkańców  Zduńskiej Woli – idealny moment !!! Czy jest to efek dna w skarbonce urzędu ? Wygląda na to, że tak. Mury ratusza pną się do góry  i pewnie będzie  tak jak pisał Bohdan Smoleń, parafrazując tekst znanej piosenki : 
Niech się mury pną do góry
Niech kominy mają pion
Zbudujemy naszej władzy
Nowy dom.
    No i  niech się pną ! Tylko pytanie jest dlaczego to my wszyscy mamy do tego dopłacać. W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że podwyżka jest spowodowana m.in. potrzebą wykonywania inwestycji. Myslę, że będę wyrazicielem poglądów wielu mieszkańców Zduńskiej Woli, że może podnieśmy 3-4 krotnie podatki na  ul. Przemysłowej 36, a reszcie mieszkańców naszego miasta dajmy święty spokój. Wszak ratusz to nie ich pomysł.

Max Weber

piątek, 19 października 2012

Zapiski reemigranta cd.


                        
Samochody i kredyty - to cała opowieść .
Zaczynam od przypomnienia , że są kredyty bardzo dobre , dobre i złe . Następnie , że istnieją kredyty na nowe samochody , stare i dzierżawione ( leasing ) .
Samochody nowe ; rozpiętość cen bardzo znaczna od $ 8 000 do $ 40 000 dla normalnie zarabiających i powyżej tej granicy dla lepiej uposażonych .
Kredyt można uzyskać na własną rękę w banku lub zostawić to do załatwienia dealerowi , ten  drugi sposób jest lepszy , oprocentowanie jakie się uzyskuje jest dużo niższe . Oprocentowanie na nowe auta zaczyna się nawet od 0% i sięga do 4,9 % u dealera , w banku przedział ten to 5 % do 8 % dla kredytu bardzo dobrego . Dla tego samego kredytu oprocentowanie na samochody używane to najczęściej 5 % u dealera i 8 % w banku . Przy złym kredycie oprocentowanie może sięgnąć 11 % , a w niektórych przypadkach może zostać odmówiony . 
W większości zakupów nie jest wymagana pierwsza własna wpłata ( kredyt obejmuje całkowity koszt pojazdu ) . Posiadając nie najlepszy kredyt trzeba wpłacić 10 % . 
Spłata długu obejmuje okres 12 - 60 miesięcy , decyzja należy do kupującego. Jednak im dłuższy okres spłaty tym wyższe oprocentowanie .
Leasing - samochody dzierżawione na tej podstawie mają niższe raty i wynajmowane są na okres najczęściej do 36 miesięcy , tu decyzja należy do dealera , a przebieg roczny nie może przekroczyć 18000 km . Po tym okresie można dany samochód kupić , albo po jego zdaniu wydzierżawić nowy . Dla przykładu w ubiegłym miesiącu w gazecie była reklama Mazdy 2 , bez wpłaty własnej leasing na 36 miesięcy rata miesięczna $ 59 .
To już wszystko o procentach , w następnych zapiskach o mieszkaniach , osiedlach itp.

                                                                                       AMi.

środa, 17 października 2012

Max-ów dwóch




  Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po naszym wpisie ukazał się artykuł na stronach naszego radia o konieczności wypracowania marki Zduńskiej Woli. Nieco nam to pochlebiło, że jako pierwsi wskazaliśmy taką konieczność.  Okazało się także, że  doceniono wysiłek Sieradza w budowaniu marki, wykorzystując przy tym nazwisko, a przede wszystkim dokonania  słynnego mieszkańca tego miasta. Dziś nie wiemy czy Max Factor miał jakiś związek ze Zduńską Wolą czy też nie. Warto jednak pogrzebać, a nuż ! Jak widać również warto czytać nasz blog. Nie tylko wskazujemy  to co nam się nie podoba w poczynaniach obecnie  rządzących Zduńską Wolą, ale jako konstruktywna opozycja wskazujemy potencjalne drogi działania sprzyjające  rozwojowi naszego miasta.
   A tak troszkę żartobliwie,  jako Max jestem całym sercem za Max-em.

Max Weber 

piątek, 12 października 2012

Zaczarowana dorożka ….

  
   Patrzymy na Zduńską Wolę i zastanawiamy się w jaki sposób wyzwolić zainteresowanie nią. Jak zachęcić tych którzy mogą, a nie chcą tu inwestować, jak zachęcić tych którzy poszukują fajnego miejsca na odpoczynek i omijają szerokim łukiem nasze miasto. Jak sprawić aby młodzi ludzie widzieli sens pozostawania w  naszym mieście, żeby zaczęli dostrzegać szansę dla siebie w byciu tu i teraz, tu i w przyszłości. Czy jest coś czym moglibyśmy ich do tego przekonać ? Rozglądam się i nic ! Pytam i napotykam zdziwiony wzrok.
  Miasta szukają swojej marki. Kto wiedziałby o Opolu gdyby nie festiwal piosenki, kto wiedziałby o Łowiczu gdyby nie jego bogate tradycje ludowe lub o Spale z ośrodkiem olimpijskim. Ile zyskał tak nieodległy Sieradz ze swoim Open Hair ? Przykłady można mnożyć. Marka - to często droga do sukcesu. Jej budowa wymaga wysiłku i czasu. To także potknięcia, jak przy budowie wszystkiego. Jaką markę, taką ogólnopolską,  ma dziś Zduńska Wola ? Jaką markę próbuje budować ?
    Ciekaw jestem jak długo jeszcze będziemy spotykać się z pytaniem : A gdzie to jest ? gdy mówimy gdzieś w podróży skąd jesteśmy. Czy odpowiedź , koło Łodzi, ma stać się na zawsze naszą  „marką” ?
     Przypomniały mi się opowiadania rodowitych zduńskowolan o  dorożkach. Gdyby tak jak u Gałczyńskiego zaczarowana dorożka,  zaczarowany koń, tylko skąd wziąć prawdziwie zaczarowanego Zduńską Wolą dorożkarza ?

Max Weber

środa, 10 października 2012

Rocznica


    Idąc tropem naszych kultowych seriali, uśmiecham się pod wąsem bo oto mamy 187 rocznicę -  „ okrągłą rocznicę ” nadania praw miejskich Zduńskiej Woli. Podparcie się cytatem z filmu nie jest broń boże próbą pomniejszenia wagi tego wydarzenia, przynajmniej nie przeze mnie. Bo jaki jest program władz miasta na obchody tego jubileuszu?
   Główne uroczystości odbędą się na cmentarzu ! Złożenie kwiatów  na grobie założyciela miasta -  tak, ale czy każde święto, szczególnie tak radosne jak nadanie praw miejskich musi być celebrowane w oparach martyrologii i cmentarnego patosu i  przygnębienia. A może przydałoby się odrobinę wyobraźni, odrobinę dumnej radości i kilku fajerwerków ... na cześć i pomyślność ? A może warto byłoby w takim dniu odłożyć na bok wszelkie animozje i  stworzyć tradycję np. zapraszania byłych prezydentów miasta na uroczystą konferencję lub kolację – jak zwał tak zwał . Wszak każdy z nich ma jakąś cząstkę zasług w budowie tego czym jest dziś Zduńska Wola. Może warto  posłuchać co dziś mają do powiedzenia.

Max Weber

środa, 3 października 2012

Gratulacje!



     Niedawno odbyły się wybory w lokalnych strukturach PIS. Nastąpiła zmiana Przewodniczącego. Choć działamy w innej formacji politycznej, wierzymy że mamy wspólny cel z naszymi kolegami z PIS-u. Jest nim dobro Zduńskiej Woli. Czasem różnie je pojmujemy, ale ważne byśmy o nim nie zapomnieli. Możemy kroczyć własnymi drogami, byleby pozytywnie wpływać na to, co dzieje się w naszym mieście i całym powiecie zduńskowolskim.  Im więcej osób zaangażowanych po stronie Zduńskiej Woli, tym większe szanse na pozytywny skutek tego zaangażowania!
     Gratulacje koledzy!  

poniedziałek, 1 października 2012

Zapiski reemigranta cd.

Karty kredytowe i ich oprocentowanie , zależą tak jak poprzednio od jakości kredytu .
Dobry kredyt , to oprocentowanie w granicach od 0% do 4 % - przez pierwsze 12 miesięcy , nastepnie w zależności od banku oprocentowanie waha się w granicach od 4 % do 8 % . Przy złym kredycie ta opcja nie istnieje . Dlatego wielu Amerykanów z dobrym kredytem , po 12 miesiącach gdy wzrasta oprocentowanie ,zmienia bank z którego miał kartę , na inny - ponownie na bardzo niski procent .Przepisując posiadane zadłużenie na nową kartę i nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów .
Mając tylko przyzwoitą sytuację kredytową ( w poprzednich zapiskach pisałem o stopniowaniu kredytów ) trzeba zapłacić już wyższe oprocentowanie , nawet do 14 % . W wiekszości banków nie przekracza to jednak 11 % .
Aż się prosi o porównanie z naszymi bankami , gdzie w wiekszości przypadków oprocentowanie przewyższa 20% .
Zły kredyt przynosi jednak już wysokie oprocentowanie od 19,99 % do 24 % .
Karty kredytowe o podobnym oprocentowaniu mają  też sklepy .
Karty w wiekszości nie pobierają rocznej opłaty .
Przeciętnie w portfelu mieszkańca , kart kredytowych ; bankowych i sklepowych jest 10 .
Oprocentowanie pożyczek samochodowych następnym razem .

                                                                                                     AMi.